NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието
3069
Авансцена

Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли. Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св

| 02 Юли 2024, 12:39 ч.
Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието
Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието
Снимка © БТА

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. 

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

С поднасяне на цветя пред бюст-паметника на Аспарух Лешников (1897 - 1978) започна 23-тото издание на Националния конкурс-фестивал на старата градска песен и шлагер „С песните на Ари“ в Хасково. Почит към именития тенор отдадоха заместник-кметът на града Мария Вълчева и членовете на журито.

В залата на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ конкурсната програма откри Вокално-инструментална група „Нежни думи“ при ОНЧ „Заря“ от Хасково.

Фестивалът е едно от емблематичните събития в културния календар на Общината. Освен възможността за среща между изпълнители и почитатели на шлагерната песен, целта на музикалния форум е да бъдат издирени, популяризирани и съхранени подобни български изпълнения от 20-и век.

Общо 11 групи, осем индивидуални изпълнители и пет формации в категориите - дует, трио и квартет, участват в тазгодишното издание на форума. Формациите и певците

Поморийската художничка Нели Тодорова ще открие на 30 юли своята самостоятелна изложба живопис, озаглавена „Претворения“. Тя ще може да бъде видяна в Дружеството на бургаските художници, съобщиха от културното пространство в крайморския град.

Експозицията представя различни по стилове и тематика картини, както вече познати творения, така и невиждани досега, които организаторите определят като „съкровени и искрени“.

„Давам си сметка, че дареното ни свише безкрайно Божие Творение е недостижимо в нашия малък на дела житейски път, затова изложбата носи заглавието “Претворения”, споделя Нели Тодорова за своите творби.

„Претворения“ може да бъде разгледана в залата на Дружеството на бургаските художници до 10 август.  

Нели Тодорова е родена на 8 август 1979 г. в Поморие.  През 1998 г. завършва художествена паралелка в училището „Св. св.Кирил и

Новият филм "Мегалополис" на режисьора Франсис Форд Копола беше включен в програмата на кинофестивала в Торонто, където ще бъде показан премиерно за Северна Америка, съобщи "Варайъти". 

Организаторите на проявата добавиха към официалната селекция и филма "Сбъркан" (Queer) на режисьора Лука Гуаданино по едноименния роман на Уилям Бъроуз, главната роля в който изпълнява Даниъл Крейг. 

Сред включените в програмата филми е и The Room Next Door на Педро Алмодовар с Джулиан Мур и Тилда Суинтън.

В секцията "Специални прожекции" ще бъдат показани "Камшичен удар" (2014) на Деймиън Шазел и "Двойно щастие" (1994) на Мина Шум.

Черната комедия "Триумф" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов с номинираната за "Оскар" актриса Мария Бакалова е сред селектираните продукции за състезателната секция "Платформа.

Общо 276 филма ще бъдат показани на

На 6 юни в Музея на иконата в Трявна Мирян Колев ще изнесе концерта Plant/Human Duo, а при лошо време събитието ще се проведе в Старото школо. Това съобщи Юлия Нинова, директор на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна.

Plant/Human Duo е концерт на Мирян Колев, в който той генерира звуци от различни растения. 

Проектът търси връзката между различни растителни вибрации и естетически звукови резултати. С помощта на устройства и сензори, прикрепени към листата на растения, техните биоритми се преобразуват в звук и биват допълнително манипулирани с помощта на звукови ефекти в реално време, посочват организаторите.

„Има изследвания в областта на биоакустиката, които се отнасят до електрическите сигнали протичащи през растенията и преобразуването им в звукови вълни. Но целта на този проект не е само да преобразува тези сигнали в звук, а да

Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли.

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. 

Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св. Благовещение“ в землището на варненското село Аврен.

На откриването Ива Георгиева от фондацията сподели, че при проучванията са се натъкнали както на изоставени и пресъхнали чешми в лошо състояние, така и на много добре поддържани от местните хора. 

Повече от 80 процента от влажните зони на Земята са изчезнали през последните три века и данните сочат, че това става три пъти по-бързо от намаляването на горите. Най-често причините са замърсяване, пресушаване или промяна на селското стопанство и естественото състояние на водоема. 

Режисьорът Станислав Тодоров-Роги е новият председател на „Филмаутор“ след двата мандата на колегата му Виктор Божинов

Поради ограничения в броя на мандатите във вътрешните правила, на общо събрание на дружеството е  избран нов управителен съвет (УС), съобщават от „Филмаутор“.

В УС са Антон Бакарски – оператор, Ваня Николова – сценарист, Георги Чолаков – оператор, Иван Тонев – оператор, Иглика Трифонова – режисьор, Нели Димитрова – сценарист, Станислав Тодоров-Роги – режисьор, и „Гала филм“ ООД  с представител Галина Тонева от продуцентската квота.

„Бих искал да променя отношението към авторските права в България. Нека ползвателите да не считат авторските права за алчност, а творците да не се чувстват неудобно да поискат заплащане при ползване на техните права. Когато се създават

Световноизвестната оперна прима Красимира Стоянова ще бъде член на журито за оперни певци на Международния музикален конкурс ARD - The 73rd ARD International Music Competition 2024, чието откриване е днес в Мюнхен, съобщиха от екипа на певицата.  

The 73rd ARD International Music Competition 2024 е конкурс за инструменталисти и певци. Тази година в различните му категории ще се състезават млади музиканти от следните специалности: обой, виолончело, духов квинтет и оперно пеене. 

Финалът на конкурса за оперни певци е на 14 септември.

Изложба „Интроверсии“ на Галя Герганова е подредена в троянската галерия „Серякова къща". В експозицията, разположена в залите на първия етаж на галерията, са включени около 30 живописни платна.

Герганова е дългогодишен галерист в ловешката галерия  „Проф. Теофан Сокерев“, като същевременно работи и като художник. Популярна е със своите картини, изобразяващи българки, Троянския манастир, старите варошенски къщи, каза Мариела Шошкова, уредник в галерия „Серякова къща“.

„Този път Галя Герганова се представя вместо с картините, с които до сега я познава троянската публика, със съвсем различни, абстрактни творби, които говорят, като самото  име на изложбата - „Интроверсии“, за едно по-особено насочване навътре, към нея самата“, каза Шошкова.

„Нейните произведения са свързани с историята, с пътуванията в Египет и със сезоните. Композицията е централна, в

Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Вечерта в кино „Одеон“ е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев, посочват организаторите.

Фестивалът е по идея на „Филмаутор“, със съдействието на Националния филмов център и Българската национална филмотека.

Сценарист на „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор - Пламен Вагенщайн, художник - Боянка Ахрянова, музика -  Кирил Цибулка. Участват актьорите Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов

„Силна вода&ld

Концертът „90 години Васил Казанджиев“ на Русенската опера е част от „Софийски музикални седмици" (СМС) и е със специално подбрана програма, за да продължи честванията на един от най-големите съвременни и емблематични композитори и диригенти на България, съобщават от екипа на международния фестивал. 

Солист е Надежда Цанова (пиано), а диригент – Йордан Камджалов.

Програмата представя една от ранните творби на Казанджиев и едно от най-новите му произведения. Празнична музика „Псалми и ритуали” е съз­дадена през 1972 г. и е посветена на 10-го­диш­нината на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. В това произведение са очертани майсторското владеене на музикалната материя и изпол­зването на тембровите похвати в многостранното развитие на формата, коментират от СМС

Част от работата на организацията е да документира тези водоизточници и да ги съхранява. В текстовете се посочва още, че източниците на питейна вода - извори, кладенци, реки, езера, винаги са били от висока важност за хората и за това може да се съди по народните песни, приказки, поговорки, обичаи, записани и запазени за поколенията от етнографи като проф. Христо Вакарелски, Димитър Маринов, Иваничка Георгиева, а и от съвременни изследователи като Светла Богданова и Иван Мичев.

Варненската библиотека участва в изложбата с няколко витрини, в които има книги и документи, свързани с водата, каза на откриването главният библиотекар Кристиана Димчева. Сред тях има много снимков материал с чешми от Варнеска област, документи за водоснабдяването на града, правилници за ползване на общинска вода и обществени водоизточници. 

Отделено е специално внимание на обичая за измолване на дъжд „Пеперуда“, както и на песните, които се изпълняват на този обред. Ива Георгиева получи от екипа на библиотеката копие от брой на Варненския общински вестник, съдържащ опис на източниците на чешмяна вода в града от 1890 г. Всяка чешма има история, тя е част от културно-историческото ни наследство и тази изложба разказва за богатството, което ни дава водата и ние понякога не забелязваме, добави Димчева.  

Посетителите ще научат от изложбата защо такива места са от изключителна важност за достъпа до питейна вода на хора, добитък и диви животни от най-древни времена, събирателна точка за видове от различни местообитания и ключов фактор за поддържане на живота и видовото разнообразие. Това важи с пълна сила и за обществените чешми, особено тези извън населените места, където водата не се отвежда в канализация, а свободно се разлива и образува малки или по-големи влажни зони.

Във фотосите и видеото е обърнато голямо внимание на флората и фауната, която вирее край такива чешми и влажни зони и казва много за почвата и историята на мястото. Документирани са водни кончета, пчели, пеперуди, жаби, птици, както и растения като пурпурна детелина, водно пипериче, салеп, лен, блатия, дървесни видове като черница, круша, джанка.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
3069
Авансцена

Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство.На откриването Ива Георгиева от фондацията сподели, че при проучванията са се натъкнали както на изоставени и пресъхнали чешми в лошо състояние, така и на много добре поддържани от местните хора. Повече от 80 процента от влажните зони на Земята са изчезнали през последните три века и данните сочат, че това става три пъти по-бързо от намаляването на горите.

| 02 Юли 2024, 12:39 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието
Изложба във варненската библиотека разказва за значението на чешмите за хората и биоразнообразието
Снимка © БТА

Изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието, бе открита в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. 

Тя е създадена съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, нарича се „Да ти върви по вода“ и може да се види до 15 юли.

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

С поднасяне на цветя пред бюст-паметника на Аспарух Лешников (1897 - 1978) започна 23-тото издание на Националния конкурс-фестивал на старата градска песен и шлагер „С песните на Ари“ в Хасково. Почит към именития тенор отдадоха заместник-кметът на града Мария Вълчева и членовете на журито.

В залата на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ конкурсната програма откри Вокално-инструментална група „Нежни думи“ при ОНЧ „Заря“ от Хасково.

Фестивалът е едно от емблематичните събития в културния календар на Общината. Освен възможността за среща между изпълнители и почитатели на шлагерната песен, целта на музикалния форум е да бъдат издирени, популяризирани и съхранени подобни български изпълнения от 20-и век.

Общо 11 групи, осем индивидуални изпълнители и пет формации в категориите - дует, трио и квартет, участват в тазгодишното издание на форума. Формациите и певците

Поморийската художничка Нели Тодорова ще открие на 30 юли своята самостоятелна изложба живопис, озаглавена „Претворения“. Тя ще може да бъде видяна в Дружеството на бургаските художници, съобщиха от културното пространство в крайморския град.

Експозицията представя различни по стилове и тематика картини, както вече познати творения, така и невиждани досега, които организаторите определят като „съкровени и искрени“.

„Давам си сметка, че дареното ни свише безкрайно Божие Творение е недостижимо в нашия малък на дела житейски път, затова изложбата носи заглавието “Претворения”, споделя Нели Тодорова за своите творби.

„Претворения“ може да бъде разгледана в залата на Дружеството на бургаските художници до 10 август.  

Нели Тодорова е родена на 8 август 1979 г. в Поморие.  През 1998 г. завършва художествена паралелка в училището „Св. св.Кирил и

Новият филм "Мегалополис" на режисьора Франсис Форд Копола беше включен в програмата на кинофестивала в Торонто, където ще бъде показан премиерно за Северна Америка, съобщи "Варайъти". 

Организаторите на проявата добавиха към официалната селекция и филма "Сбъркан" (Queer) на режисьора Лука Гуаданино по едноименния роман на Уилям Бъроуз, главната роля в който изпълнява Даниъл Крейг. 

Сред включените в програмата филми е и The Room Next Door на Педро Алмодовар с Джулиан Мур и Тилда Суинтън.

В секцията "Специални прожекции" ще бъдат показани "Камшичен удар" (2014) на Деймиън Шазел и "Двойно щастие" (1994) на Мина Шум.

Черната комедия "Триумф" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов с номинираната за "Оскар" актриса Мария Бакалова е сред селектираните продукции за състезателната секция "Платформа.

Общо 276 филма ще бъдат показани на

На 6 юни в Музея на иконата в Трявна Мирян Колев ще изнесе концерта Plant/Human Duo, а при лошо време събитието ще се проведе в Старото школо. Това съобщи Юлия Нинова, директор на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна.

Plant/Human Duo е концерт на Мирян Колев, в който той генерира звуци от различни растения. 

Проектът търси връзката между различни растителни вибрации и естетически звукови резултати. С помощта на устройства и сензори, прикрепени към листата на растения, техните биоритми се преобразуват в звук и биват допълнително манипулирани с помощта на звукови ефекти в реално време, посочват организаторите.

„Има изследвания в областта на биоакустиката, които се отнасят до електрическите сигнали протичащи през растенията и преобразуването им в звукови вълни. Но целта на този проект не е само да преобразува тези сигнали в звук, а да

Експозицията представя фотоси и филм, направени по време на теренно проучване във Варненска област на чешмите и малките влажни зони край тях, които по думите на организаторите имат голямо значение както за биоразнообразието, така и за опазването на културно-историческото ни наследство. 

Много чешми и кладенци са изграждани от хора или цели родове като дарение (хаир), за душевно спасение, избавление от беда или болест, като изкупление за извършен грях или пък при даден обет, припомня се в текстовете към изложбата и се посочва, че такъв пример е Въльовата чешма близо до скалния манастир „Св. Благовещение“ в землището на варненското село Аврен.

Режисьорът Станислав Тодоров-Роги е новият председател на „Филмаутор“ след двата мандата на колегата му Виктор Божинов

Поради ограничения в броя на мандатите във вътрешните правила, на общо събрание на дружеството е  избран нов управителен съвет (УС), съобщават от „Филмаутор“.

В УС са Антон Бакарски – оператор, Ваня Николова – сценарист, Георги Чолаков – оператор, Иван Тонев – оператор, Иглика Трифонова – режисьор, Нели Димитрова – сценарист, Станислав Тодоров-Роги – режисьор, и „Гала филм“ ООД  с представител Галина Тонева от продуцентската квота.

„Бих искал да променя отношението към авторските права в България. Нека ползвателите да не считат авторските права за алчност, а творците да не се чувстват неудобно да поискат заплащане при ползване на техните права. Когато се създават

Световноизвестната оперна прима Красимира Стоянова ще бъде член на журито за оперни певци на Международния музикален конкурс ARD - The 73rd ARD International Music Competition 2024, чието откриване е днес в Мюнхен, съобщиха от екипа на певицата.  

The 73rd ARD International Music Competition 2024 е конкурс за инструменталисти и певци. Тази година в различните му категории ще се състезават млади музиканти от следните специалности: обой, виолончело, духов квинтет и оперно пеене. 

Финалът на конкурса за оперни певци е на 14 септември.

Изложба „Интроверсии“ на Галя Герганова е подредена в троянската галерия „Серякова къща". В експозицията, разположена в залите на първия етаж на галерията, са включени около 30 живописни платна.

Герганова е дългогодишен галерист в ловешката галерия  „Проф. Теофан Сокерев“, като същевременно работи и като художник. Популярна е със своите картини, изобразяващи българки, Троянския манастир, старите варошенски къщи, каза Мариела Шошкова, уредник в галерия „Серякова къща“.

„Този път Галя Герганова се представя вместо с картините, с които до сега я познава троянската публика, със съвсем различни, абстрактни творби, които говорят, като самото  име на изложбата - „Интроверсии“, за едно по-особено насочване навътре, към нея самата“, каза Шошкова.

„Нейните произведения са свързани с историята, с пътуванията в Египет и със сезоните. Композицията е централна, в

Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Вечерта в кино „Одеон“ е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев, посочват организаторите.

Фестивалът е по идея на „Филмаутор“, със съдействието на Националния филмов център и Българската национална филмотека.

Сценарист на „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор - Пламен Вагенщайн, художник - Боянка Ахрянова, музика -  Кирил Цибулка. Участват актьорите Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов

„Силна вода&ld

Концертът „90 години Васил Казанджиев“ на Русенската опера е част от „Софийски музикални седмици" (СМС) и е със специално подбрана програма, за да продължи честванията на един от най-големите съвременни и емблематични композитори и диригенти на България, съобщават от екипа на международния фестивал. 

Солист е Надежда Цанова (пиано), а диригент – Йордан Камджалов.

Програмата представя една от ранните творби на Казанджиев и едно от най-новите му произведения. Празнична музика „Псалми и ритуали” е съз­дадена през 1972 г. и е посветена на 10-го­диш­нината на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. В това произведение са очертани майсторското владеене на музикалната материя и изпол­зването на тембровите похвати в многостранното развитие на формата, коментират от СМС

На откриването Ива Георгиева от фондацията сподели, че при проучванията са се натъкнали както на изоставени и пресъхнали чешми в лошо състояние, така и на много добре поддържани от местните хора. 

Повече от 80 процента от влажните зони на Земята са изчезнали през последните три века и данните сочат, че това става три пъти по-бързо от намаляването на горите. Най-често причините са замърсяване, пресушаване или промяна на селското стопанство и естественото състояние на водоема. 

Част от работата на организацията е да документира тези водоизточници и да ги съхранява. В текстовете се посочва още, че източниците на питейна вода - извори, кладенци, реки, езера, винаги са били от висока важност за хората и за това може да се съди по народните песни, приказки, поговорки, обичаи, записани и запазени за поколенията от етнографи като проф. Христо Вакарелски, Димитър Маринов, Иваничка Георгиева, а и от съвременни изследователи като Светла Богданова и Иван Мичев.

Варненската библиотека участва в изложбата с няколко витрини, в които има книги и документи, свързани с водата, каза на откриването главният библиотекар Кристиана Димчева. Сред тях има много снимков материал с чешми от Варнеска област, документи за водоснабдяването на града, правилници за ползване на общинска вода и обществени водоизточници. 

Отделено е специално внимание на обичая за измолване на дъжд „Пеперуда“, както и на песните, които се изпълняват на този обред. Ива Георгиева получи от екипа на библиотеката копие от брой на Варненския общински вестник, съдържащ опис на източниците на чешмяна вода в града от 1890 г. Всяка чешма има история, тя е част от културно-историческото ни наследство и тази изложба разказва за богатството, което ни дава водата и ние понякога не забелязваме, добави Димчева.  

Посетителите ще научат от изложбата защо такива места са от изключителна важност за достъпа до питейна вода на хора, добитък и диви животни от най-древни времена, събирателна точка за видове от различни местообитания и ключов фактор за поддържане на живота и видовото разнообразие. Това важи с пълна сила и за обществените чешми, особено тези извън населените места, където водата не се отвежда в канализация, а свободно се разлива и образува малки или по-големи влажни зони.

Във фотосите и видеото е обърнато голямо внимание на флората и фауната, която вирее край такива чешми и влажни зони и казва много за почвата и историята на мястото. Документирани са водни кончета, пчели, пеперуди, жаби, птици, както и растения като пурпурна детелина, водно пипериче, салеп, лен, блатия, дървесни видове като черница, круша, джанка.  

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.